Kia chce pokořit veškerou konkurenci, do pěti let představí 51 nových modelů

 

Korejské značky zaznamenaly v posledních letech neskutečný růst. A to jak v počtu prodaných vozů, tak v jejich kvalitě a dynamických schopnostech. Není to ovšem nic ve srovnání s tím, co Kia plánuje. Během příštích pěti let by automobilka velmi ráda představila 51 nových nebo faceliftovaných modelů. Zasáhnout přitom nehodlá pouze mainstream, ale i velmi okrajové trhy. Konkurence, zejména ta se sídlem ve Wolfsburgu, tedy rozhodně nebude mít klidné spaní.

Ačkoliv je přitom tato expanze mohutná, podle automobilky jde v podstatě o zpomalení. Prim má v budoucnu hrát především nárůst kvality a představení pokročilých technologií, které by z Kie udělaly prémiového hráče stojícího nad evropskými i japonskými rivaly. Kvůli tomu bude jen během příštího roku do vývoje investováno 2,5 miliardy dolarů (cca 47,5 miliardy korun).

Co nás tedy čeká? Již na počátku příštího roku by se u prodejců měla objevit třídveřová Kia Pro_Cee’d, kterou v létě doplní verze GT Turbo. V první polovině roku 2013 by také měl dorazit sedmimístný Carens, rok následující pak bude patřit elektrické verzi modelu Soul. Ten se navíc představí ve své druhé generaci, hned poté bude Kia omlazovat MPV Venga.

Otázkou zůstává vznik sportovního kupé s pohonem zadních kol. Vedení značky si ho ovšem přeje, v roce 2014 se tak zřejmě stane realitou. Poté můžeme očekávat modernizaci modelu K3/Cerato/Forte, ve stejném časovém pásmu, tedy v roce 2015, by měla dorazit i faceliftovaná Cadenza/K7.

Ještě vzdálenější budoucnost je pak vyhrazena novému sedanu s pohonem zadních kol, který by měl vycházet z konceptu GT. Mimo to dorazí také sedmimístný nástupce modelu Sedona či malý crossover. Modernizace pak bude čekat i na Kiu Optima či Sorento.

Globálním hráčem by se postupně měl také stát model Quoris, mimo to Kia hodlá budovat povědomí o značce sponzorstvím fotbalového šampionátu FIFA World Cup. Pokud tedy patříte k fanouškům této korejské automobilky, máte se nač těšit.