Kia Niro ekologickým automobilem roku

„Kategorie Ekologické auto roku je pro nás velmi důležitá a je nám proto ctí, že jsme v ní zvítězili právě s modelem Niro, s jehož pomocí se chceme stát v kategorii hybridních vozů jednou z dominantních značek na českém trhu. Ocenění je pro nás velmi důležitým okamžikem, který přichází v době, kdy plánujeme rozšířit na českém trhu svoji nabídku alternativních pohonů,“ říká Arnošt Barna, pověřený generální ředitel KIA MOTORS CZECH, který za společnost tuto prestižní cenu převzal. Kia podle Arnošta Barny uvede v průběhu třetího čtvrtletí 2017 Plug-in variantu modelu Niro a Plug-in variantu modelu vlajkové lodi Optima v provedení kombi.


Od zahájení prodejů ve 3. čtvrtletí 2016 se v Evropě prodalo přes 13 tisíc vozů Kia Niro. Tento model přitom umožní značce Kia naplnit rostoucí poptávku po vozech s alternativním pohonem a zároveň pomůže značce také splnit její globální cíl snížit do roku 2020 průměrnou flotilovou spotřebu paliva o 25 % oproti úrovni roku 2014. Prodeje vozů s hybridním pohonem se v Evropě za posledních pět let více než zdvojnásobily a v roce 2020 by se zde mělo podle současných odhadů prodat až 700 tisíc hybridních vozů ročně. V České republice se od listopadu 2016 do února 2017 prodalo celkem 61 vozů Kia Niro. Automobilka přitom plánuje prodat v roce 2017 na českém trhu 300 vozů tohoto modelu.


Úspěch v kategorii Ekologické auto roku 2017 přitom není jediným oceněním, kterým se Kia Niro může za krátkou dobu několika měsíců pochlubit. Model Niro, který spojuje praktické výhody a vizuální atraktivitu kompaktního crossoveru s elegantním vzhledem, získal již v únoru ocenění za produktový design v prestižní soutěži IF Design Awards. V prosinci roku 2016 se přitom model Niro zapsal také do Guinnessovy knihy rekordů jako nejúspornější hybridní vůz všech dob, když dokázal přejet Spojené státy americké s reálnou spotřebou 3,7 l/100 km.


Oficiálně uváděná spotřeba modelu Niro je přitom o desetinu litru vyšší a činí 3,8 l/100 km mimo město a 3,9 litru ve městě. Díky tomu Niro vykazuje velmi nízkou hodnotu emisí CO na úrovni pouhých 88 g/km. To znamená, že Niro šetří peněženku svého majitele, ale je také velmi ohleduplný k životnímu prostředí a naší planetě. S přehledem splňuje i náročnou ekologickou normu EURO 6.


K mimořádně nízké spotřebě přispívá fakt, že Kia Niro HEV je navržená od počátku jako čistě hybridní model. Kia Niro tak byla vyvinuta na zcela nové platformě určené pro nasazení specifické sady ekologicky zaměřených technologií a hnacích ústrojí příští generace. Zážehová jednotka Kia 1,6 litru ‘Kappa’ GDI – s výkonem 105 koní a maximálním točivým momentem 147 Nm – spolupracuje v hybridním ústrojí speciálně vyvinutém pro model Niro s elektromotorem o výkonu 32 kW a lithium-iontovým polymerovým akumulátorem o kapacitě 1,56 kWh.


Díky speciální hybridní platformě, na které je Kia Niro postavena, se také může pochlubit v rámci své kategorie nezvykle velkým zavazadelníkem o objemu 427 litrů, který lze sklopením sedaček zvětšit až na 1425 litrů.  Jako jeden z mála hybridů Kia Niro také dokazuje, že obstojí i v náročných podmínkách – za automobil lze připojit brzděný přívěs o hmotnosti až 1,3 tuny, což není u hybridních vozů zdaleka běžné. „Segment hybridních vozů má podle nás v nejbližších letech nejvyšší potenciál růstu. Zákazníkům nabízí dynamické vozy s nízkou spotřebou, které však dosud poněkud trpěly tím, že byly na hybridní vozy přestavovány z modelů vyvinutých pro čistě spalovací motory. Niro je úspěšné právě díky tomu, že jde od počátku o čistokrevný hybrid,“ dodává Arnošt Barna.