Koupě vozu - Obecné otázky a rady

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čím začít při koupi ojetého vozu?

Kontrolou všech dokladů. Nechejte si předložit veškeré doklady k vozidlu a porovnejte je se skutečností. Především překontrolujte tzv. identifikátory -zejména VIN kód. U automobilů vyrobených do září 2001 ověřte také číslo motoru (u mladších vozidel už se číslo motoru neuvádí). Pokud má vůz i další identifikátory (např. číslovaná skla), rovněž je prověřte. Součástí kontroly by měla být i technická kontrola a měření emisí - konkrétně to, zda automobil prošel kontrolou a kdy je její další termín.

Jak se nestát obětí podvodu?

Na ojeté vozy se mohou vztahovat práva třetích osob - mohou být například předmětem zástavy anebo pořízená na leasing. Abyste se nestali obětí např. leasingového podvodu, je vhodné zjistit, zda na vybraný vůz nejsou žádná práva cizích osob vázána. Některá snadno zjistíte z technického průkazu (vozidlo je pořízeno na leasing), ale na některá práva přijde pouze odborník. Při koupi vozu přes inzerát se proto nikdy zcela nevyvarujete rizika. My Vás vždy na vůz zatížený právy upozorníme.

Jak nekoupit kradený vůz?

Bez odborníků a specializovaných agentur se při koupi vozu přes inzerát nikdy zcela nevyvarujete tohoto rizika. Vždy se však vyplatí zjistit, odkud vozidlo pochází (tedy zjistit původ automobilu). Pokud je vůz individuálně dovezený z ciziny, zvyšuje se pravděpodobnost toho, že jde o opravené nabourané vozidlo. Vyšší je i riziko koupě kradeného vozu. Proto je vhodnější kupovat ojeté vozy, které byly jako nové prodány v České republice. Původ vozidla snadno zjistíte z technického průkazu. Prověřte si auto v databázi ministerstva vnitra. Na internetové stránce http://www.mvcr.cz/ lze ověřit po zadání SPZ, čísla motoru, podvozku nebo VIN, zda vůz není evidován v databázi kradených vozů. Bohužel se ale nedozvíte, zda nebylo ukradené v jiné zemi.

Jak zjistit historii vozu?

Kontrolou servisní knížky. Ta je vždy dokladem o tom, v jakém je vozidlo stavu a jak o něj předchozí majitel pečoval. V případě zájmu o určitý vůz, vždy trvejte na jejím předložení. Pokud Vám nebude předložena, je to signál, že něco není v pořádku. Vůz například nebyl pravidelně servisován, nebo byl bouraný, což Vám prodejce v běžném autobazaru nechce prozradit.

Jak poznat, že byl vůz bouraný?

Platí, že žádná závažnější nehoda nelze na automobilu zcela opravit. Vždy po ní zůstanou stopy. Jednou z metod je měření hloubky laku speciálním diagnostickým přístrojem. Při laickém zkoumání vozu se sledují spáry mezi jednotlivými komponenty na karosérii. Mnohé prozradí i odstíny laku.

Co prozradí úvodní vizuální kontrola vozu?

I vizuální ohledání vozu prozradí mnohé, od oděrek na karoserii až po závažnější problémy. Důležité je dobře obhlédnout interiér automobilu, protože Vám často řekne, jak se předchozí majitel k vozu choval. Znečištěný interiér je vizitkou o nedostatku péče. Ohmataný volant nebo příliš ošlapané pedály zase prozradí, jak moc byl automobil používán a zda tachometr nebyl náhodou přetočený